ארה"ב, 2018

טריילר הסרט (כתוביות בעברית)

ביקורת על הסרט מאת רפאל פוליסוק:

הסרט מתעד את סיפורם של שלושה גברים שהחליטו להתגבר על ההומוסקסואליות שלהם ופנו לטיפול ראינטגרטיבי.

במרכז הנרטיב של הסרט נמצאת ההבחנה הברורה בין טיפולי המרה מהסוג ה"ישן", המבקשים לשנות את נטייתו של המטופל באופן אלים; לטיפול הראינטגרטיבי (= חיבור מחדש), שעובד על הטראומות, הקשיים וחוסר הביטחון העצמי שכביכול גורמים לנטייה. הסרט מהווה במידה רבה מודל לשיח תומך ההמרה בארה"ב שהועתק בהדרגתיות לשיח כאן בישראל.

הנה שלוש עובדות שמהן הסרט, כמו גם השיח השמרני בכלל, מתעלמים מהן:

א. ההנחות עליהן השיטה הראינטגרטיבית בנויה הן אותן ההנחות עליהן התבססו מטפלי ההמרה הפסיכולוגים מאז זיגמונד פרויד, כמו גם הכלים והשיטות שבהם היא משתמשת, ואפשר למתוח ביניהם קו ישיר. למשל הקישור בין הומוסקסואליות לנשיוּת במובן המהותני שלה מחוזק לאורך הסרט דרך ראיונות רחוב עם הומואים כביכול אקראיים שכולם מציגים נשיות באופן מוחצן. לדידם של מטפלי ההמרה, ההומו, כמו האישה, הם חסרי חוט שדרה, זקוקים לאישור חיצוני ומחפשים להיות מחוּזרים, נכבשים ונשלטים ע"י ה-גבר; זאת זהותם. נרטיב שהעובדה שהוא ממשיך לקנות שביתה בלבבות מעידה בעיקר על זה שתפיסת המיניות בחברה בכללה עדיין שוביניסטית להחריד. בהקשר זה מופיע בסרט מטפל כל-יודע שמסתבך בלשונו בנסותו להסביר איך מתיישבת התאוריה שלו עם לסביוּת.

ב. ביסקסואליוּת קיימת והגיע הזמן להפסיק להתעלם ממנה. אחד הכוכבים של הסרט אומר בבירור שהיו לו "אילו שהם רגשות הומוסקסואלים" ואז פורץ במונולוג על הדרך הקשה שעבר כהומו וכמוהו עוד עשרות מטופלים המוכתרים כ"סיפורי ההצלחה". הדבר הנורא כאן הוא שהוא, באופן בלתי מודע, גורם להמשכה ולחיזוקה של אותה הומופוביה וביפוביה שגרמה לו כנער להיכנס לפאניקה מכך שהוא נמשך גם לגברים. בעולם נורמלי נערות ונערים ביסקסואלים לא יצטרכו לתלות את יהבם במטפלים מסוכנים שמשתמשים בהם למטרות תעמולה ויוכלו לגדול לעשות את הבחירות הנכונות להם בעיתם ובזמנם.

ג. תסביכים מיניים, מיניות כפייתית ואפילו נימפומניה אינם סיבה לבושה אבל הם גם אינם הומוסקסואליות או קשורים אליה. המון מטופלי המרה כמו אלו שבסרט מעידים על יחס כפייתי למין ולמיניות והוא לרוב נמצא בלב תיאור הקושי שלהם עם משיכתם החד מינית. ואכן מטפלי המרה רבים מתמחים בגמילה מהתמכרויות ומשתמשים בטכניקות מעולם טיפול זה אשר מקלות, באופן קוסמטי, על ההתמודדות של מטופלים שונים אולם אין בהם בכדי "לפתור" אותה מכיון שהן לא קשורות אליה באופן ישיר. נערים ונערות להט"בים אכן מפתחים במקרים רבים יחס בעייתי למיניות בגלל השלילה החברתית את מיניותם וממילא חוסר היכולת שלהם לגלות אותה באופן בריא ומיטיב.

הסרט עם כתוביות בעברית ניתן לצפייה כאן: