חומרים חסויים מארגוני טיפולי המרה הפתוחים לציבור

הוראות למדריכים בסדנת "מסע אל הגבריות" שהועברה ע"י ארגון PCC האמריקאי

פרשת המטפל ראובן ישראל וולצ'ר (עצת נפש)

וולצ'ר היה יו"ר "עצת נפש" העוסקת בטיפולי המרה להומוסקסואלים ומטפל מומלץ מטעם הארגון (למרות שמעולם לא הייתה לו שום הסמכה בבריאות הנפש). בשנת 2020 נגזר דינו ל-3 שנות מאסר עקב מעשים מגונים במטופליו שהיו בני 14 ו-17 בזמן ביצוע המעשים. לסיקור בהרחבה:

עדותו של יוחאי גרינפלד שעבר טיפול המרה אצל ראובן ישראל וולצ'ר

תקף מינית במהלך "טיפולי המרה" ונשלח ל-3 שנות מאסר (מאקו)

עדות מהחדרים האפלים של 'עצת נפש' וה"מטפל" המתעלל (דבר1)

כתב אישום נגד מטפל בארגון עצת נפש (סרוגים)

"הציע מגעים מיניים – זוכר את הסלידה" הנפגעים של המומחה ל"טיפולי המרה" משחזרים (כאן 11)

מטפלי המרה שיצאו מהארון ו"אקס-גייז"

בארה"ב התפרסמו מספר גברים שהעידו על עצמם ככאלה שעברו טיפולי המרה בהצלחה, חלקם אף הפכו לנושאי דגל בקמפיינים של טיפולי המרה. במבחן הזמן הודו ששיקרו

כוכב הקמפיין ל"טיפולי המרה": "סליחה שרימיתי אתכם – הייתי ונשארתי הומו" (מאקו)

מורמוני שביצע טיפולי המרה בגברים יצא מהארון: "ראיתי בטיפולים ברכה" (דה מארקר)

עוד מטפל המרה בארה"ב יצא מהארון (הארץ)

טיפולי ההמרה של הרב מוטי אלון – עדויות שעלו ברשת מצביעות לכאורה על כך שהרב מוטי אלון העניק טיפולי המרה לתלמידים צעירים שרצו לשנות את נטייתם המינית ולהפוך מהומוסקסואלים להטרוסקסואלים (צינור לילה, ערוץ 10, 7 באוגוסט 2013)

עדויות של הומואים יהודים מארה"ב שנפגעו ממטפל ההמרה מטעם ארגון JONAH שנקט בגישת ה-Touch Therapy (אנגלית, Truth Wins Out, יוטיוב)

ארגון אקס-אאוט-לאוד (X-out-loud)

הומואים שהתחתנו עם נשים

פעמים רבות נאמר להומואים ש"אחרי החתונה זה יסתדר". אך בפועל המציאות טופחת על פני המטופל, אשתו וילדיו: בגידות, הסתרות ותחושות קשות

"חתונה הפוכה": הדתיים הלהט"בים שנאלצים להתחתן בניגוד לנטייתם המינית: סיפורים של הומואים דתיים שנאלצו להתחתן עם נשים על מנת לרצות את החברה. כל הסיפורים יובאו בסרט "חתונה הפוכה" של הרב והבמאי מרדכי ורדי ושעתיד לצאת לאקרנים באוקטובר 2020 (מאקו, 27 ביולי 2020)

כאן מקשיבים: "הייתי נשוי לאישה": אמא של שמעון הבינה לפניו שהוא נמשך לגברים, אבל הוא סירב להקשיב לה והתחתן עם אשה שידעה שהוא הומו. לפני החתונה עבר הדרכת חתנים ש"מותאמת להומואים שמתחתנים עם נשים". "היא קיבלה אותי כמו שאני, היא לא ויתרה עליי", אבל הנישואים לא החזיקו (כאן, 25 במרץ 2020)

הצל שלו ואני: היום בו גיליתי שבעלי הומו: רבנים פעמים רבות מעודדים, הסביבה החברתית מעדיפה שלא להתערב אף שהיא רואה שיש בעיה. כך קורה יותר מדי פעמים שבנות תמימות נישאות לבחורים הומואים, בלי שהן מודעות לכך. אנשי מקצוע ונשים שעברו את התופת מספרים על הכאב, על הבושה ועל השבר הגדול, ובעיקר מתריעים מפני התופעה (מגזין נשים, כיפה, 4 בנובמבר 2019)

גם הומואים דתיים נבראו בצלמו: בעקבות ספרו של ד"ר איל זק, "בין היצר ליוצר: נרטיבים של הומואים דתיים", דיון מיוחד על ההוויה המורכבת בה חיים הומואים דתיים נשואים בארון. השתתפו: הרב יובל שרלו, ירדן נאור, הומו דתי שהיה נשוי לאשה והתגרש, ארז ברוכי מארגון שב"ל ("שהכל ברא לכבודו") וד"ר איל זק (כאן הסכתים – חלון גאוה, 2 בספטמבר 2019)

תחקירים

"אתה חולה": כך נראים טיפולי המרה, הכתבה שודרה לאחר התבטאותו של הרב רפי פרץ על בנוגע לטיפולי המרה. כוללת תיעוד ממצלמה נסתרת מטיפול אצל הפסיכולוג דרור זנדמן העוסק בשינוי נטיה מינית, ומהרב שלמה עופר, יו"ר מוסדות שמע, שמספר שחיתן 2 בחורים הומואים שממשיכים להיפגש עם גברים ונשותיהם לא מודעות לכך. כמו כן משווה יחסים בין גברים ליחסים בין אדם ובעל-חיים. מרואיינים נוספים: ד"ר גבי וייל, פסיכולוג ואדם דתי שעמד בראש ועדת מומחים בנושא טיפולי המרה, המזהיר מפני שרלטנים ושיטותיהם. איידן קטרי וישי מוסקוביץ' מעידים על טיפולי ההמרה שעברו (חדשות 12, 2016, הכתבה שודרה מחדש ב-14 ביולי 2019)

כתבת תחקיר על עצת נפש (עובדה, קשת 12)

אתה צריך לרסן את התשוקות שלך, לאלף את הסוס, לומר לו 'שתוק' (mako)

תחקיר: כך נראים מבפנים "טיפולי המרה" – עדויות מחדרי חדרים עם מטפל ההמרה ד"ר אילן קרטן ומתוך סדנאות המסע אל הגבריות ומסע של גבר (ynet, 7 במאי 2017)

"טיפולי המרה" לא נעלמו, הם רק עברו מיתוג מחדש – על מקימי עמותת עצת נפש שהקימו את עמותת חוסן לאחר פרשת ראובן ישראל וולצ'ר (זמן ישראל, 9 ביוני 2020)

מומחים משוחחים

הומואים דתיים שנשואים לאישה – אמת או שקר? שיחה עם ד"ר איל זק, מחבר הספר "בין היצר ליוצר – נרטיבים של הומואים דתיים" על גברים דתיים הנשואים לאישה אך נמשכים לבני מינם. מדוע נישאו לאישה? כיצד הם חווים ומתמודדים עם נישואיהם? האם נישואים כאלה אפשריים או לא? וכיצד כל זה קשור לטיפולי המרה? בשיחה הובאו קולותיהם של גברים אלה שיעלו מתוך ציטוטים מהספר, ונערך דיון בהשתתפות קהל הצופים.

מה ההלכה חושבת על טיפולי המרה? ראיון עם ד"ר רונית עיר-שי בynet (16 ביולי 2019). עיר-שי הינה חוקרת מגדר באוניברסיטת בר-אילן, ופרסמה מספר מאמרים בנושא הומוסקסואליות והלכה: אתגר ההומוסקסואליות הגברית (מכון שלום הרטמן, 27 ביולי 2020) וקוויריות ויהדות – היבטים הלכתיים ומוסריים (כיפה, 17 בדצמבר 2019).

מה קורה כשטיפולי ההמרה נכשלים? פורסם לראשונה במוסף שבת ב-26.8.2016 (מקור ראשון)

מה באמת פרויד אמר על זה? (פרופ' גידי רובינשטיין – "שרינק פרנדלי")

הסכנה בטיפולי המרה (פרופ' יורם יובל, רדיו קול הגליל העליון)

למה אנשים עדיין מדברים על טיפולי המרה (ג'ק דרשר, הארץ)

שירת הברבור השחור: הומו שהפך לסטרייט (פרופ' גידי רובינשטיין, שרינק פרנדלי)

קוראים לזה הומופוביה (זאב שביידל, NRG מעריב)

משפט וחקיקה

הצעת חוק העונשין (תיקון – איסור עריכת טיפולי המרה), התשע"ה-2015: הוסרה מסדר היום (אתר הכנסת)

טיפולי המרה בישראל ובעולם: מבט משווה (מרכז לחקר הרב תרבותיות והמגוון, האוניברסיטה העברית בירושלים)

הארגון היהודי JONAH בארה"ב יפצה הומואים שעברו אצלו טיפולי המרה (מקור ראשון)

טיפולי המרה חושפים את המטפל ואת המפנה לתביעות נזיקיות (וודג')

טיפולי המרה להומואים: למה הם עדיין חוקיים? (ynet)

סקירות היסטוריות

עדויות מצמררות: כל הזוועות שנעשו בשם "טיפולי" המרה (מאקו)

האמת מאחורי ה"טיפולים" לשינוי הנטייה המינית (ynet)

האמת המרה על טיפולי המרה: בעקבות דבריו של שר החינוך על הטיפולים ל"ריפוי" הומוסקסואליות: מה הם טיפולי המרה? האם הם עובדים? (לא) ומדוע הם עלולים להזיק? (מכון דווידסון)

פרסומים בעיתונות וברשת

"שביל לצעוד בו" – על טיפולי המרה: תגובה למאמר קשת וחץ של חיים ברנסון בעקבות התבטאותו של ראש מכינת עלי, הרב יגאל לוינשטיין, בנושא טיפולים לשינוי נטייה מינית בגיל צעיר (סרוגים)

להוציא אל האור את טיפולי ההמרה: "חשוב שאנשים המעוניינים בטיפול כזה או מובילי קהילות שחושבים שטיפול כזה הוא אופציה, יקבלו את המידע לגבי מה עלול להיות בכזה טיפול ויידעו אילו דברים צריכים להדליק נורה אדומה" (וודג')

דברי הרב יגאל לוינשטיין לגבי טיפולים לשינוי נטיה מינית בגיל נעורים

במוצאי שבת פרשת אמור, אור לט"ז אייר תש"ף, 9 במאי 2020 – העביר ראש מכינת עלי, הרב יגאל לוישטיין, שיעור לתלמידיו באמצעות פלטפורמת זום, בנושא "הורה א' והורה ב' – יחסה של התורה למשפחה החדשה". בשיעור השתתפו כ80 משתתפים, רובם נערים. במסגרת השיעור התייחס הרב לוינשטיין לטיפולים לשינוי נטייה מינית, וצוטט בתקשורת כאומר שצריך להתחיל טיפולי המרה בגיל צעיר. לסקירה המלאה >>

מאגרי מידע מקבילים בעולם

Truth Wins Out (TWO) – Official Website | Facebook | Youtube

I'm from Driftwood – Conversion Therapies Stories

Born Perfect – Official Website | Facebook | TwitterInstagram

Gay Cure Watch – האתר שנלחם בטיפולי ההמרה (דיווח באתר מאקו)