כרזת הסרט

"לפניך ברעדה" הוא סרט תיעודי שמתמודד עם דעות קדומות לגבי מהות האמונה, המיניות והשונה: ברגישות רבה מובאים סיפורים אישיים של יהודים דתיים וחרדים שהם הומוסקסואלים או לסביות. הסרט יצא בשנת 2001 בארה"ב, ושודר בישראל בערוץ 2 בשנת 2004.

בסרט רחבה של דמויות מורכבות – חלקן גלויות, חלקן נחבאות. אנשים אלו ניצבים בפני דילמה קיומית – כיצד ניתן לגשר בין להט מסירותם ליהדות ואהבתם לקב"ה ובין האיסור ההלכתי? רבים נדחו באופן טרגי בידי משפחותיהם וכאבם עודנו טרי אך הם מבקשים להמשיך להשתייך למסורת היהודית ולחברה הדתית ולמצוא בהן את מקומם.

הסרט מביא את סיפורו של דיוויד, צעיר חרדי מלוס אנג'לס. דיוויד שיתף את רבו כי הוא הומו, ובעצת הרב הלך לטיפול פסיכיאטרי. הפסיכיאטר, חרדי אף הוא, הציע לו לצבוט את פרק ידו בכל פעם שהוא נמשך לגבר. אחרי כחודש הוא פרש מהטיפול עם יד כחולה לגמרי. דיוויד המשיך ללכת לטיפולים שונים, אך כעבור עשר שנים הכיר לבסוף בכך שאינו מסוגל להפוך להטרוסקסואל. בני משפחתו, אמר, מעניקים לו יחס תומך, אך כואב לו שלא ירקדו בחתונתו.

הסרט מעורר שאלות נוקבות ומציג באופן כן ונוגע ללב את סבך רגשותיהם של המרואיינים ושכמותם. בעקבות הצלחת הסרט, עלה נושא ההומוסקסואליות בפעם הראשונה לדיון ציבורי חי ותוסס במסגרת חוגים דתיים בארץ ובעולם. הסרט מספק עדות ממקור ראשון לחוויה.

הסרט הוא פרוייקט בינלאומי בעל השלכות נרחבות שמעלה לדיון שאלות יסוד בנוגע למשמעותה של מסורת בחברה מודרנית וליחס של החברה לשונה. מתוך אהבה ואומץ מעידים משתתפי הסרט על כוחה של האמונה ועל הרצון האנושי להשתייך לקהילה.

טריילר הסרט (אנגלית)

ביקורת ופרסים

בראיון על הסרט אמר היוצר שמחה דובובסקי: "אני שואל את המבקרים, 'אתם מוכנים להקריב את הבנות שלכם לגברים הומואים שטוענים שהם השתנו?' זה סותם-פיות מצוין. רובם עונים בשלילה. הם שמחים להמליץ על טיפולי המרה כתרופה לכל חולי, אבל את המשפחות שלהם הם לא מוכנים לסכן – רק להכאיב למשפחות של אחרים". דובובסקי הוא קולנוען ועיתונאי המתגורר בניו יורק. הסרט הוא הפקה משותפת אמריקנית-צרפתית-ישראלית. הסרט הופק בשיתוף שידורי קשת.

הסרט זכה לפרסים רבים, בין היתר פרס ראש העיר לסרטים העוסקים בחוויה היהודית בפסטיבל הקולנוע ירושלים. הקרן Righteous Persons Foundation, מיסודו של סטיבן שפילברג, העניקה מענק לפרוייקט של "לפניך ברעדה" לחינוך ומעורבות בקהילה הדתית-אורתודוקסית.

עוד על הסרט בוויקיפדיה >>

הסרט המלא

אנגלית, ללא כתוביות בעברית