מרכז המידע על טיפולי המרה בישראל הוקם על מנת להביא בצורה רחבה ומעמיקה את כלל המידע הקיים על טיפולי המרה לסוגיהם.

הצורך באתר עלה מתוך הכרה בחוסר במידע נגיש, מהימן ומקיף על טיפולי המרה. זאת למרות שהנושא נדון ונחקר מזה עשרות שנים, ולמרות הספרות הטיפולית הקיימת, ושלל ניירות עמדה שפרסמו גופי טיפול ברחבי בעולם. ישנם אנשי טיפול, רפואה, חינוך, דת ועוד אשר מייעצים ללכת לטיפולי המרה, חלקם עושים זאת מחוסר ידע בתוכן הטיפול וחלקם עם ידע חלקי. מצב זה הינו בעייתי, מכיוון שרוב המופנים לטיפולי המרה אינם מסוגלים לעשות סקר שוק, לשאול חברים, לאסוף מידע, ולחקור את הנושא לעומק, עקב היותם בארון. חלקם סומכים באופן עיוור על אותו אדם שמפנה אותם לטיפול בלי היכולת אפילו לשאול אותו על כך, מתוקף היותו "בר סמכא".

חוסר הנגישות של המידע נובע מכך שנושא נטייה מינית והיחס אליו, ומתוך כך נושא טיפולי המרה עומד במחלוקת בחברה הדתית. נפיצותו של הנושא מונעת שיח פתוח ומבוסס עובדות, ומאפשרת קרקע פוריה לשרלטנים ומפזרי הבטחות. בארץ קיימים מספר ארגונים העוסקים בטיפולי המרה ומעת לעת אנו שומעים על עוד ארגון או מוסד שמתעסק בזה בצורה כזו או אחרת על ידי הפנייה או טיפול עצמאי. גופים אלו מתחלפים ושיטות הטיפול משתנות ואינן שקופות. פרסומים בעיתונות המגזרית מסקרים גופים אלו בצורה רכה: פעמים רבות בשל חוסר יכולת לדון בנושא ביסודיות, ופעמים בשל הרגישות בגישה ביקורתית כלפי רבנים ואנשי ציבור בכירים התומכים בנושא מסיבות דתיות וערכיות. כתבות בעיתונות הכללית מסתכמות בדרך כלל בהבעת זעזוע, ואף הן אינן מעמיקות בנושא ואינן מתמודדות עם השיח הקיים בחברה הכללית בנושא. פה ושם מביעים רבנים ואישי ציבור הסתייגות, אך זו אינה מבוססת דייה ונתפסת במקרים רבים ככניעה לתקינות פוליטית ותו לאו. לאדם מהיישוב נראה שמדובר בנושא בו חסר ידע, וזאת למרות שהידע קיים.

מרכז המידע הוקם במטרה לרכז, לשקף ולהנגיש לציבור את כלל הידע ואת מגוון הדיעות בנושא טיפולי המרה. זאת על מנת לתת כלים לדיון ולקבלת החלטות בידי מחנכים, אנשי ציבור, בני משפחה וחברים של אנשים המתמודדים עם נטייתם המינית, ועל מנת שאדם הרוצה לפנות לטיפול לשנות את נטייתו המינית יוכל לקבל החלטה מושכלת, ולהסביר אותה לכל דורשי שלומו: לסביבתו הקרובה, למשפחתו, למחנכיו ולרבניו. להרגשתנו אין כיום מענה לצורך זה בעברית ברחבי הרשת.

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לסקור את הנושא בצורה מעמיקה ולהביא את מגוון הדעות בנושא. נעשה זאת מתוך כבוד לאמת, ותוך בידול בין עמדות מבוססות, טענות שווא, משאלות ושקרים. אנחנו מאמינים שהצפה של כל אלו תאפשר לקורא לגבש את דעתו שלו, ולנהל עם סביבתו שיח בנושא.

אנחנו קבוצה של מתנדבים, חלקם חוקרים בנושא, אחרים מכירים אותו לאורך זמן בצורה ישירה או עקיפה והתמודדו בעצמם עם השאלה. חלקנו עברו טיפולים אלו בעצמם. המרכז התחיל כמיזם עצמאי של נדב שוורץ וגיל פרידמן, ואומץ ונתמך על ידי ארגון חברותא – הומואים דתיים.

כחלק מאופיו של מרכז המידע כמיזם קהילתי, נכתבו מספר עקרונות וקווים מנחים לכתיבת התוכן באתר, אנחנו מזמינים אתכם בחום לקרוא אותם.

אנחנו מביאים באתר ידע מחקרי, עיסוק בצדדים דתיים והלכתיים, עדויות וסיפורים אישיים, ושאלות ותשובות עבור מי שנשלח לטיפולי המרה או מעוניין בהם. חלק מהחומרים באתר עשויים להיות קשים לקריאה / צפייה. האתר כתוב בעיקר בלשון זכר, במידה רבה משום שרוב המטפלים מתמקדים בשינוי נטייה מינית אצל גברים הומוסקסואלים. ברוב המקרים ניתן לעשות התאמות גם לנשים.

באתר נעשה שימוש במונח "הומו" כאשר הכוונה לכל אדם עם משיכה שאינה הטרוסקסואלית אשר מהווה מטרה עבור הטיפולים (לדוגמה, ביסקסואלים). המשמעות המדויקת של המונח הומו היא גבר הנמשך מינית ורגשית בעיקר לבני מינו ומזהה את עצמו ככזה.

אתר זה הינו אתר מתעדכן, ואם יש בידכם מידע אנא שתפו אותנו כדי שנוכל להוסיף לתוכן של האתר.

כמיזם התנדבותי, אנחנו נשמח לעזרה בידע, בכתיבה, ובממון. ארגון חברותא התומך באתר הוא עמותה רשומה בעל סעיף 46א המאפשר תרומה על ידי ארגונים והחזר מס לשכירים.

נשמח לענות על שאלות, לשמוע הצעות, ולפרסם סיפורים אישיים.